Piec konwekcyjno-parowy, „serce każdej kuchni”

Opublikowano:
29 lipca, 2020
Opublikowano:
Joanna Lewicka
Udostępnij:

 

W dzisiejszych czasach chyba nikt nie ma wątpliwości, że piec konwekcyjno-parowy to podstawa w każdej kuchni. To, który piec wybierze inwestor lub kucharz, jest sprawą drugorzędną, choć nie mniej istotną.

Czym właściwie jest piec konwekcyjno-parowy i co ma takiego cudownego, że musi się znaleźć w każdej kuchni?

Sama konwekcja to nic innego jak wpuszczanie do pieca gorącego powietrza za pomocą wentylatorów. Dzięki temu na każdym poziomie pieca mamy identyczną temperaturę a potrawy pieką się równomiernie.  Dodając do takiego pieca jeszcze parę wodną sprawiamy, że potrawy są miękkie i kruche. W standardowym piecu nie uzyskamy takiego efektu ze względu na to suche powietrze właśnie.

Praca z piecem konwekcyjno-parowym pozwala znacznie skrócić czas pieczenia potraw, dzięki czemu można przygotować ich więcej w krótszym czasie. A w kuchni jest to bardzo istotne, bo tam czas goni ……

Większość pieców konwekcyjno-parowych ma podobne funkcje, choć efekt finalny, a co za tym idzie, również cena, są bardzo różne i mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy.

Sprawdźmy najpierw co takiego „oferuje” nam „przeciętny” piec? Zacznijmy od tego. że, niezależnie od ilości półek, potrawy pieką się na każdej półce równomiernie z każdej strony, nie ma potrzeby ich przewracania. Nie ma więc potrzeby ciągłej kontroli i pilnowania żeby się nie przypaliło. Mało tego, piec sam nas poinformuje, kiedy skończy pracę, sygnałem dźwiękowym. Gotowe potrawy mają zdecydowany, głęboki smak, są soczyste i delikatne, mięso nie jest wysuszone.

Ale taki piec to nie tylko pieczenie. To cacko potrafi znacznie więcej, a mianowicie: smażyć, piec, gotować, grillować, blanszować, regenerować potrawy….. Jest w stanie zastąpić kilka innych urządzeń w kuchni np. piekarnik, patelnię, trzon kuchenny grill, a w konsekwencji zaoszczędzić, i czas, i pieniądze. Możemy w piecu piec ciasta, mięso, ryby, gotować ziemniaki, pierogi, jajka i wiele innych potraw. Odpowiednio dobrana obróbka sprawia, że potrawy zachowują wiele witamin i składników odżywczych.  Tłuszcz jest tu używany tylko do spryskania przed obróbką, nie ma potrzeby używania go w większej ilości. W piecu konwekcyjno-parowym możemy piec różne potrawy jednocześnie, zapachy i smaki się nie przenikają. Trzeba tylko odpowiednio zaprogramować całą pracę.

Tyle o smakach. Teraz spójrzmy na piec od strony technicznej. Piec może mieć podłączenie do Wi-Fi, komputerowe sterowanie, zapamiętuje przepisy, które można wczytać z komputera. Każda awaria może być zdalnie zdiagnozowana. 

W rodzajach pieców można przebierać. Są manualne i elektroniczne, ilość półek waha się od 3 do 20, wielkość półek GN od 2/3 do GN 2/1. Jest więc w czym wybierać. Myślę, że każdy może sobie dobrać jakiś model dostosowany do swoich potrzeb, upodobań i zasobu portfela. 

Trzeba też pamiętać, żeby piec po każdym dniu pracy umyć. Nie wymaga to wiele pracy. Część pieców posiada prysznic do mycia automatycznego. Tam, gdzie tego prysznica nie ma, można go dokupić. Należy też stosować odpowiednią chemię. Szanujmy swoje narzędzia pracy a odwdzięczą nam się długą żywotnością i przepysznymi potrawami.  

Reasumując, nikogo  już nie dziwi fakt, że prawie w każdej kuchni, restauracyjnej czy stołówkowej, stoi piec konwekcyjno-parowy. Dziś to nie luksus i zbędny wydatek, to podstawa i wielkie ułatwienie dla osób pracujących w kuchni. Wystarczy tylko chcieć się nauczyć pracować na czymś nowym. Moim skromnym zdaniem za chwilę będzie to niezbędne urządzenie w każdym miejscu przygotowywania posiłków.  

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Zadzwoń do nas lub napisz: